CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

trasy wodneŻuławy Wiślane, Mazury Zachodnie z Pojezierzem Iławskim, trochę Warmii i Pomorza to kawałek Polski z bogatą tradycją, historią i nowoczesnym zapleczem dla wodniaków. Region na którym operujemy to setki kilometrów bezpiecznych dróg wodnych, to historia, zabytki, tradycja i nowoczesność. Ktoś szukający ciszy, spokoju i sielskości na pewno to znajdzie na rzekach, kanałach i jeziorach. Małe rzeczne mariny pozwolą uzupełnić zapasy i cieszyć się przyrodą, jeziora wraz z zatoczkami zapewnią idealne nocowanie na dziko, na pochylniach Kanału Elbląskiego na pewno nie będzie czasu na nudę, a Zalew Wiślany to dreszczyk pływania morskiego. Ktoś komu potrzebny jest zgiełk dużych miast znajdzie go w nowoczesnych marinach w Gdańsku, Elblągu, Malborku, Iławie czy Ostródzie, miasta te oprócz zgiełku oferują również bogaty wachlarz imprez kulturalnych, zabytki i dziesiątki klimatycznych knajpek. Innymi słowy każdy wodniak znajdzie coś dla siebie i sam wybierze kierunek swojego rejsu. Myślę że bez żadnych  wątpliwości drogi wodne naszego regionu można nazwać POMORSKIM SZLAKIEM ŻEGLARSKIM. Nazwą tą posługuje się p. Piotr Salecki z portalu Zalewwislany.pl, na portalu tym znajdą Państwo nie tylko suche fakty o regionie i szlaku ale również niezliczoną ilość praktycznych porad, które spowodują że poznawanie naszego regionu będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Pomorski Szlak Żeglarski to kilkanaście lub więcej wariantów trasy rejsu do wyboru, wiele portów gdzie można rozpocząć lub zakończyć rejs. Różnorodne akweny – od wód przybrzeżnomorskich, zatokowych, zalewowych, portowych, poprzez odcinki rzeczne i kanałowe oraz szlaki typowo śródlądowe z pięknymi i czystymi jeziorami pozwalają na wybór trasy odpowiadający naszym żeglarskim umiejętnościom a także do kolejnego „stopniowania trudności”. Na szlaku wyjątkowe budowle wodne – pochylnie, mosty zwodzone, pontonowe, obrotowe, zabytkowe śluzy. To tutaj jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, wyjątkowe pochylnie którymi zamiast w śluzach pokonamy różnicę poziomów wody na Kanale Elbląskim.
Czytaj więcej na:  www.zalewwislany.pl

Zalew Wiślany

zalwe wislanyZalew Wiślany to akwen morskich wód wewnętrznych. Od południa ograniczony Wysoczyzną Elbląską od północy Mierzeją Wiślaną. Od zachodu zaś rozległe poldery Żuław Wiślanych. Część wschodnia to granica wodna z Federacją Rosyjską. Za ową granicą wody Zalewu Kaliningradzkiego i Cieśnina Piławska, umożliwiająca wyjście na Bałtyk.
Akwatorium Zalewu obejmuje obrazowo obszar mniej więcej „dwóch i pół” jezior Śniardwy, a rozciągnięcie „wzdłuż” sprawia iż do brzegu wciąż wydaje się „blisko”. Złagodzenie rygorów administracji morskiej i możliwość żeglowania jachtami śródlądowymi w połączeniu z „zakorkowaniem” jezior mazurskich spowodowała widoczny wzrost zainteresowania tym akwenem.  
”Morskość” Zalewu spowodowała jego wieloletnią blokadę dla żeglarzy. Śródlądowcy kiedyś nie mieli tu wstępu (przypominam – dzisiaj można tu swobodnie żeglować jachtami śródlądowymi), zaś dla żeglarzy mających jachty morskie po uporaniu się z „papierkologią” na Zalewie było zbyt ciasno, gdy obok mieli Zatokę Gdańską i Bałtyk. Duży problem stanowiła także i stanowi niewielka głębokość Zalewu, i ciągłe spłycanie portów i torów wodnych. Swobodnie się tu żegluje jachtem o zanurzeniu nie przekraczającym jednego metra. Z kolei te niewielkie głębokości przy błyskawicznej zmianie pogody powodują powstawanie krótkiej, stromej fali, która potrafi dokuczyć nawet opływanym żeglarzom. W latach 2009-2014 na Zalewie Wiślanym doszło do "rewolucyjnych" zmian. Przy wsparciu Unii Europejskiej zbudowano lub zmodernizowano infrastrukturę w portach  i na przystaniach. Inwestorami były samorządy a także inwestorzy prywatni.

Powstały nowe przystanie:
- w Osłonce, Nowej Pasłęce, Braniewie, Nadbrzeżu (aż dwie przystanie!), Kątach Rybackich (przystań Neptun);

Zmodernizowano przystanie istniejące lub wybudowano w nich infrastrukturę dla żeglarzy:
- w Tolkmicku, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich;

Wyremontowano porty
- w Ujściu i Suchaczu.

Na zmiany czeka wciąż port we Fromborku.
Zapraszam na stronę p. Piotra Maleckiego, gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji o akwenie. www.zalewwislany.pl

źródło: zalewwislany.pl; petla-żułwaska.pl

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 5

Miesiąc 297

Od początku 15782

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.