CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

trasy wodneŻuławy Wiślane, Mazury Zachodnie z Pojezierzem Iławskim, trochę Warmii i Pomorza to kawałek Polski z bogatą tradycją, historią i nowoczesnym zapleczem dla wodniaków. Region na którym operujemy to setki kilometrów bezpiecznych dróg wodnych, to historia, zabytki, tradycja i nowoczesność. Ktoś szukający ciszy, spokoju i sielskości na pewno to znajdzie na rzekach, kanałach i jeziorach. Małe rzeczne mariny pozwolą uzupełnić zapasy i cieszyć się przyrodą, jeziora wraz z zatoczkami zapewnią idealne nocowanie na dziko, na pochylniach Kanału Elbląskiego na pewno nie będzie czasu na nudę, a Zalew Wiślany to dreszczyk pływania morskiego. Ktoś komu potrzebny jest zgiełk dużych miast znajdzie go w nowoczesnych marinach w Gdańsku, Elblągu, Malborku, Iławie czy Ostródzie, miasta te oprócz zgiełku oferują również bogaty wachlarz imprez kulturalnych, zabytki i dziesiątki klimatycznych knajpek. Innymi słowy każdy wodniak znajdzie coś dla siebie i sam wybierze kierunek swojego rejsu. Myślę że bez żadnych  wątpliwości drogi wodne naszego regionu można nazwać POMORSKIM SZLAKIEM ŻEGLARSKIM. Nazwą tą posługuje się p. Piotr Salecki z portalu Zalewwislany.pl, na portalu tym znajdą Państwo nie tylko suche fakty o regionie i szlaku ale również niezliczoną ilość praktycznych porad, które spowodują że poznawanie naszego regionu będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Pomorski Szlak Żeglarski to kilkanaście lub więcej wariantów trasy rejsu do wyboru, wiele portów gdzie można rozpocząć lub zakończyć rejs. Różnorodne akweny – od wód przybrzeżnomorskich, zatokowych, zalewowych, portowych, poprzez odcinki rzeczne i kanałowe oraz szlaki typowo śródlądowe z pięknymi i czystymi jeziorami pozwalają na wybór trasy odpowiadający naszym żeglarskim umiejętnościom a także do kolejnego „stopniowania trudności”. Na szlaku wyjątkowe budowle wodne – pochylnie, mosty zwodzone, pontonowe, obrotowe, zabytkowe śluzy. To tutaj jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, wyjątkowe pochylnie którymi zamiast w śluzach pokonamy różnicę poziomów wody na Kanale Elbląskim.
Czytaj więcej na:  www.zalewwislany.pl

Pętla Żuławska

petlaPętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody. Warto zaznaczyć, że Pętla Żuławska to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy). Pętla Żuławska to w końcu sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych o najwyższej jakości, które powstały w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”, który został uznany za jedno z kluczowych przedsięwzięć turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013 Działanie 6.4 „Inwestycje w projekty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Projekt realizowany jest przez partnerów samorządowych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz RZGW. Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury dla turysty wodnego, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. Na szlakach Pętli Żuławskiej występuje ogromna ilość zabytków hydrotechnicznych – śluzy, jazy, stacje pomp, mosty zwodzone, obrotowe, pontonowe. Wiele z nich jest niestety nieczynnych, choć w ostatnich latach dokonano napraw i uruchomienia niektórych (na Wiśle Królewieckiej). Mosty zwodzone znajdują się w Drewnicy, Rybinie, Sztutowie, obrotowe w Rybinie i przy śluzie Gdańska Głowa. Warto odwiedzić wirtualne przewodniki, które na pewno ułatwią poruszanie się po Pętli CENTRUM WIRTUALNEGO ZWIEDZANIA lub PRZEWODNIK 

Obszar Pętli Żuławskiej, to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.
 
petla1Żuławy ukształtowały się około 6000 lat temu, kiedy istniejącą niegdyś zatokę morską zaczęły wypełniać namuły niesione przez królową polskich rzek – Wisłę i inne mniejsze rzeki. Istnieje hipoteza, że nazwa Żuławy pochodzi właśnie od rzeczownika „żuł”, czyli namuł, osad rzeczny. To dzięki nim gleby Delty Wisły należą do najbardziej urodzajnych ziem w Polsce. Głównym ciekiem wodnym Żuław Wiślanych jest Wisła, która wraz z Nogatem dzieli je na trzy części: Żuławy Gdańskie, Wielkie i Elbląskie. Żuławy Gdańskie rozciągają się na zachód od linii Wisły, w dorzeczu Martwej Wisły i zajmują zachodnią część równiny deltowej między Pojezierzem Kaszubskim a Wisłą. Kolejny obszar zajmują Żuławy Wielkie, znajdujące się w dorzeczu Szkarpawy i innych rzek oraz Żuławy Elbląskie – zlokalizowane na wschód od Nogatu. Dziś Żuławy podzielone są administracyjnie między dwa województwa. Na wschód od Nogatu należą do Warmińsko-Mazurskiego, a na zachód od Nogatu do Pomorskiego.
Malowniczy krajobraz Żuław to równiny poprzecinane ciekami, ciągnące się po horyzont. To też jedyny obszar w Polsce częściowo znajdujący się poniżej poziomu morza. Właśnie tutaj, na Żuławach, w miejscowości Raczki Elbląskie, znajduje się najniżej położony punkt w Polsce, który sięga 1,8 m p.p.m. Ponadto prawie 30% obszaru Żuław Wiślanych zajmują depresje. Największe z nich znajdziemy wokół jeziora Druzno – 181 km2 powierzchni, oraz w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego, obejmujące teren 152 km2. Warto w tym miejscu wspomnieć, że najwyższej położony teren żuławski, w Grabinach-Zameczku, wznosi się jedynie na 14,6 m n.p.m.

 

źródło: petla-zulawska.pl/

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 5

Miesiąc 297

Od początku 15782

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.