CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

trasy wodneŻuławy Wiślane, Mazury Zachodnie z Pojezierzem Iławskim, trochę Warmii i Pomorza to kawałek Polski z bogatą tradycją, historią i nowoczesnym zapleczem dla wodniaków. Region na którym operujemy to setki kilometrów bezpiecznych dróg wodnych, to historia, zabytki, tradycja i nowoczesność. Ktoś szukający ciszy, spokoju i sielskości na pewno to znajdzie na rzekach, kanałach i jeziorach. Małe rzeczne mariny pozwolą uzupełnić zapasy i cieszyć się przyrodą, jeziora wraz z zatoczkami zapewnią idealne nocowanie na dziko, na pochylniach Kanału Elbląskiego na pewno nie będzie czasu na nudę, a Zalew Wiślany to dreszczyk pływania morskiego. Ktoś komu potrzebny jest zgiełk dużych miast znajdzie go w nowoczesnych marinach w Gdańsku, Elblągu, Malborku, Iławie czy Ostródzie, miasta te oprócz zgiełku oferują również bogaty wachlarz imprez kulturalnych, zabytki i dziesiątki klimatycznych knajpek. Innymi słowy każdy wodniak znajdzie coś dla siebie i sam wybierze kierunek swojego rejsu. Myślę że bez żadnych  wątpliwości drogi wodne naszego regionu można nazwać POMORSKIM SZLAKIEM ŻEGLARSKIM. Nazwą tą posługuje się p. Piotr Salecki z portalu Zalewwislany.pl, na portalu tym znajdą Państwo nie tylko suche fakty o regionie i szlaku ale również niezliczoną ilość praktycznych porad, które spowodują że poznawanie naszego regionu będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Pomorski Szlak Żeglarski to kilkanaście lub więcej wariantów trasy rejsu do wyboru, wiele portów gdzie można rozpocząć lub zakończyć rejs. Różnorodne akweny – od wód przybrzeżnomorskich, zatokowych, zalewowych, portowych, poprzez odcinki rzeczne i kanałowe oraz szlaki typowo śródlądowe z pięknymi i czystymi jeziorami pozwalają na wybór trasy odpowiadający naszym żeglarskim umiejętnościom a także do kolejnego „stopniowania trudności”. Na szlaku wyjątkowe budowle wodne – pochylnie, mosty zwodzone, pontonowe, obrotowe, zabytkowe śluzy. To tutaj jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, wyjątkowe pochylnie którymi zamiast w śluzach pokonamy różnicę poziomów wody na Kanale Elbląskim.
Czytaj więcej na:  www.zalewwislany.pl

Kanał Elbląski

pochylnie1Wśród wielu atrakcji Mazur Zachodnich, pięknych i malowniczych terenów, wyjątkowe miejsce zajmuje rozgałęziony system żeglugowy Kanału Elbląskiego, najbardziej interesujący pod względem technicznym. Łączna długość całego systemu wodnego wynosi 151,7 km, w tym sztucznie zbudowane odcinki międzyjeziorne mają długość 85,86 km. Ten unikalny w skali światowej kanałowy szlak wodny składa się z trzech odcinków zasadniczych o łącznej długości 115,6 km oraz z wielu odgałęzień bocznych. Punktem węzłowym, od którego liczy się kilometraż szlaków głównych jest Miłomłyn.

Kanał zaprojektowany został przez inżyniera Georga Jakoba Steenke w 1837 roku i wybudowany w latach 1844-1876. Największym problemem technicznym było pokonanie ponad 99 metrowej różnicy poziomu wód między jeziorami Druzno pod Elblągiem, a jeziorem Piniewo. Steenke opracował niezwykle oryginalną koncepcję, która funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu, na trasie tego atrakcyjnego do dziś zabytku sztuki hydrotechnicznej, czterech śluz (Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny Nowe). Pochylnie niwelują różnicę  poziomów wody o ponad 99 m. Statki i jachty pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Z całą pewnością, podobnie jak 100 lat temu, tak i dziś, tylko u nas statki pływają po trawie.

Wszystkich łaknących wiedzy o Kanale i nie tylko, zapraszamy do odwiedzenia zaprzyjaźnionego portalu, KANAL - ELBLASKI.PL. Wszystko w jednym miejscu: opisy, historia, obiekty i co najważniejsze, nieograniczona ilość zdjęć i filmów

To trzeba koniecznie przepłynąć lub kto woli przejechać.

 

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 6

Miesiąc 298

Od początku 15783

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.