CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

poradnikPonad połowę swojego dorosłego życia spędziłem na wodzie, spotkało mnie wiele przygód, mniej lub bardziej ekscytujący. Były awarie sprzętu, ekstremalne pogody i wiele innych, to wszystko nauczyło pokory i tego, że wszystko może się zdarzyć w najmniej odpowiednim momencie. Z czystym sumieniem mogę jednak przyznać, że turystyka po wodach śródlądzia to wielka przyjemność, obcowanie z przyrodą, z naturą, cisza i spokój. I nie ma tu znaczenia czy pływamy po jeziorach, kanałach czy rzekach i czy pływamy na jachtach żaglowych, jachtach motorowych czy housebotach. Każdy zapamięta taki rejs jako przygodę życia. Aby jednak przygoda ta kojarzyła się tylko dobrze, zawsze należy pamiętać o zasadach panujących na wodzie, Zdrowy rozsądek, pokora dla wiatru i wody i kilka prostych zasad spowoduje że z chęcią będziemy wracać na wodę. Zakładka ta jest dla wszystkich, dla tych którzy zaczynają swoją przygodę z wodą jak również tych, bardziej doświadczonych, którzy mają wiele wodnych przygód za sobą. Powinna ona pomóc Państwu w bezpiecznym spędzeniu wakacji na wodzie.


Pierwszą rzeczą, którą powinni Państwo zapamiętać to numer alarmowy WOPR


601 100 100

Jeśli jesteście Państwo świadkiem niebezpiecznego zdarzenia na wodzie lub sami w nim uczestniczycie, nie wahajcie się, dzwońcie, WOPR na pewno pomoże.

Dekalog Wodniaka

1. Trasa rejsu. Zaplanuj rejs ze wszystkimi szczegółami, dzienne przeloty, uzupełnianie zapasów, godziny pracy mostów, pochylni, śluz, miejsca postojów itp. Poinformuj o nich swoich bliskich.

 

2. Łączność. Miej przy sobie telefon komórkowy. Zawsze w wodoodpornym pokrowcu. Zapamiętaj nr alarmowy WOPR 601 100 100.

 

3. Pogoda. Przed rejsem sprawdź prognozy pogody, w miarę możliwości sprawdzaj je w jego trakcie, obserwuj niebo i wodę. Nie lekceważ żadnych oznak załamania pogody.

 

4. Bezpieczeństwo na jachcie. Kamizelki ratunkowe przechowuj w łatwo dostępnym miejscu. Przy wietrze powyżej 3B (4/5m/s, 16km/h) należy założyć kamizelkę bez względu na umiejętności pływackie. Dzieci i osoby nie potrafiące pływać powinny nosić kamizelki w trakcie rejsu, a także w portach. Stosuj zasadę jedna ręka dla siebie, jedna dla jachtu. Nie zostawiaj dzieci bez opieki.

 

5. Manewrowanie w portach. Nie pchaj się do „dużego pokoju”, weź pod uwagę wielkość jachtu i wybierz miejsce najbezpieczniejsze, a nie najbliższe do WC. Podczas manewrów wykorzystuj naturę: wiatr i prąd. Staraj się cumować pod wiatr lub prąd. Kotwiczenie tylko pod wiatr.

 

6. Pomagaj innym. Nie ważne, w porcie, czy na wodzie, zawsze staraj się pomagać innym wodniakom, nie wiesz kiedy taka pomoc będzie potrzebna Tobie.

 

7. Środowisko. Zaopatrz się w mocne worki na śmieci i wyrzucaj je w miejscach do tego przeznaczonych. Nie wylewaj popłuczyn ze środkami chemicznymi do wody. Nie dopuszczaj do wycieku paliwa i olejów silnikowych. Opróżniaj WC chemiczne i zbiorniki na fekalia tylko w miejscach wyznaczonych. Wszyscy, jak najdłużej chcemy cieszyć się czystą naturą.

 

8. Szanuj przyrodę. Nie dobijaj do brzegów, przedzierając się przez roślinność przybrzeżną, do postojów na dziko wybieraj miejsca otwarte. Nie niszcz roślinności wodnej i lądowej. Pływaj środkiem rzeki pozbawionej roślin. Ogniska rozpalaj tylko w miejscach dozwolonych. Zostawiaj po sobie porządek.

 

9. Dbaj o jacht. Dbaj o czystość Twojej jednostki wewnątrz i na zewnątrz, uczul na to załogę. Nie stosuj do mycia jachtu żadnej chemii, do tego służy zwykła woda i szczotka ryżowa. Jacht na którym pływasz jest Twoją wizytówką.

 

10. Zdrowy rozsądek. Przydaje się nie tylko w życiu codziennym, na wodzie szczególnie potrzebny. Miej pokorę dla wody i wiatru.

 

Uwaga ogólna! Zalew Wiślany to morskie wody wewnętrzne, przeznaczone raczej dla doświadczonych wodniaków. Załogi bez doświadczenia poczują się bezpieczniej na rzekach Pętli Żuławskiej lub Kanale Elbląskim i jego jeziorach. Na wszystkich wodach należy zachować czujność i zdrowy rozsądek.

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 5

Miesiąc 297

Od początku 15782

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.